Parkiety

Nasza firma trudzi się nie tylko renowacją starych podłóg, świadczymy usługi głównie w tworzeniu podłóg od podstaw tzn. od przygotowania podłoża po ułożenie parkietu oraz  wykończenie go wskazanym przez klienta systemem- lakier bądź olej.

 

Ułożenie parkietu od podstaw przez naszą firmę:

 

W dalszej części artykułu chciałbym przybliżyć Państwu etap po etapie proces układania parkietu drewnianego. Jest to praca wskazana dla fachowców gdyż indywidualna próba podjęcia się takiej pracy może przynieść nam wiele kłopotów w postaci choćby na przykład zniszczenia parkietu/deski. W pierwszej kolejności czynność jaką powinniśmy wykonać przed przystąpieniem do układania parkietu jest całkowita ocena podłoża. Sprawdzamy przede wszystkim specjalnym przyrządem wilgotność posadzki. Zakres wilgotności posadzki cementowej może wynosić max. 2%, natomiast posadzki anhydrytowej max. 0,5 %. Zdarza się często, że parametry te są wyższe od wskazanych wtedy konieczne jest osuszenie wylewki poprzez np. wstawienie osuszacza lub zastosowanie specjalnego gruntu odcinającego wilgoć. Kolejną również ważną rzeczą jest sprawdzenie równości podłoża. Odchylenia nie powinny być większe niż 3 mm, takie wartości jesteśmy w stanie zmierzyć łatą o długości 2-2,5metra. Jeśli takie nierówności występują, powinniśmy wspomóc się różnego rodzaju masami wyrównującymi lub naprawczymi w zależności od potrzeby. Wylewka powinna być twarda jak również nie powinna być spękana, jeżeli istnieją takowe należy ją "poszyć" czyli założyć klamry, które z kolei zalać żywicą. Jeśli mamy do czynienia z ogrzewaniem podłogowym dobrze byłoby przeprowadzić przed układaniem parkietu miesięcznego cyklu wygrzewania podłogi, aby sprawdzić jej poprawność działania. Podczas gdy podłoże w pełni mamy sprawdzone, dobrze odkurzone przystępujemy do gruntowania podłogi po czym zostawiamy podłogę na określony czas schnięcia gruntu zazwyczaj 12 godzin i przystępujemy do układania parkietu.

 

 Rodzaj gruntu oraz kleju uzależniony będzie od  wielkości, grubości jak również gatunku drewna jaki będziemy przyklejać na podłoże. Zalecane jest stosowanie chemii jednego systemu danej firmy, gdyż wtedy mamy pewność, że materiały te będą ze sobą kompatybilne. Istnieje wiele wzorów, które jesteśmy w stanie ułożyć zwłaszcza z klepki parkietowej, należą do nich między innymi: cegiełka symetryczna, niesymetryczna(na mijankę), jodełka skośna bądź prosta - pojedyńcza, podwójna, potrójna, francuska, kwadraty, wzór krakowski(drabinka), wzór pałacowy. Dany wzór przed przystąpieniem do układania ustalamy z klientem, my służymy jedynie doradztwem. Podczas układania drewna musimy pamiętać o zachowaniu odpowiedniej dylatacji obwodowej około 1 cm. Wydaje się że powody są znane jednakże postaramy się po krótce je przedstawić na naszej stronie. Pierwszym powodem dla którego dylatacja jest istotna jest skłonnośc drewna do pracy, związane z tym pojęcie skurczu za czym idzie pozostawienie miejsca na pracę drewna. Kolejnym również istotnym powodem jest odizolowanie podłogi drewnianej od ściany, ponieważ drewno może chłonąć punktowo wilgoć z wilgotnej ściany czego skutkiem może być punktowe lub większe powierzchniowo uszkodzenia podłogi. Sytuacje "kryzysowe" np. zalanie podłogi wodą może częściowo chociaż uchronić przed wstaniem podłogi. Jest również wiele innych powodów dla których dylatacja jest tak ważna, lecz pozostańmy przy tych wyżej wymienionych, gdyż uważamy, że są najistotniejsze. Ułożona podłoga powinna odczekać pewien określony czas, im dłuższy tym lepiej -zazwyczaj około 3 tygodni po czym przystępujemy do cyklinowania podłogi o czym w artykule poniżej.

 

Cyklinowanie parkietu ( również renowacja parkietu):

 

Użycie profesjonalnych, nowoczesnych, niemieckich maszyn parkieciarskich pozwoli nam ograniczyć zakurzenia mieszkania jak również wydobyć z parkietu efekt tafli. Do cyklinowania parkietu używamy papierów ściernych o różnej granulacji zaczynając od najgrubszego a kończąc na najdrobniejszym. Przy każdej podłodze drewnianej tj. parkiecie, mozaice, czy desce (pomijając deskę fazowaną) musimy podłogę zaszpachlować. Używamy do tego specjalnego fugenkitu czyli spoiwa mieszalnego z drobniutkim pyłem z cyklinowanej podłogi. Po użyciu ostatniego papieru ściernego, najdrobniejszego musimy użyć polerki aby całkowicie wygładzić podłogę usunąć ryski powstałe w skutek cyklinowania. Teraz następuje jedna z ważniejszych decyzji : czym zabezpieczyć podłogą? lakier czy olej?

 

 Podłogi lakierowane tworzą jednolitą taflę, dzięki czemu są łatwe w pielęgnacji. Taką podłogę łatwo jest odkurzyć jak również przetrzeć wilgotną ścierką. Przy wyborze lakieru mamy do wyboru: mat, półmat, półmat satynowy, połysk. Z doświadczenia wiemy iż podłogi lakierowane na połysk zabrudzenia , zarysowania będą bardziej widoczne niż w pozostałych aspektach. Producenci lakierów dążą cały czas do ulepszenia swoich wyrobów, kierując się wzmocnieniem ich odporności na ścieranie jak również zarysowanie nie wyłączając przy tym ekologii ( w dziale chemia wykończeniowa przedstawiliśmy pokrótce chemię wykończeniową którą używamy). Wadą powłok lakierowanych jest to, że po jej uszkodzeniu nie jesteśmy w stanie naprawić miejscowo podłogi. Konieczne jest cyklinowanie całej podłogi.

 

Natomiast podłogi olejowane są o tyle ciekawe iż olej wnika głęboko w strukturę drewna wzmacniając je, jak również powłoka jaką tworzy nie pęka i nie łuszczy się. Przy uszkodzeniu ( zarysowaniu) parkietu olejowanego istnieje możliwość naprawy miejscowej podłogi poprzez użycie materiału ściernego po czym ponowne punktowe za olejowanie miejsca w którym to uszkodzenie miało miejsce bez konieczności całkowitego cyklinowania podłogi. Olej wsiąka głęboko w drewno , wypełniając pory, ale nie zatykając ich. Dzięki temu podłoga oddycha, a wilgotność może swobodnie z niej odparować. Dlatego takie rozwiązanie jest idealne do kuchni czy łazienki lub też na podłogi obiektów publicznych. Minusem przy takim rozwiązaniu jest to iż taka podłoga wymaga częstszej pielęgnacji. Do mycia takich podłóg musimy używać odpowiednich środków czystości najlepiej tej samej firmy co olej ( w dziale chemia wykończeniowa przedstawiliśmy pokrótce chemię wykończeniową której używamy).